Joga kładzie główny nacisk na zdrowie osoby ćwiczącej. Nowy sposób postrzegania siebie i nowy styl życia to zalety płynące z uprawiania tej dyscypliny. Nie chodzi tylko o to, by nauczyć się serii technik relaksacyjnych, medytacyjnych oraz serii nowych ćwiczeń. Wykonywanie asan powoduje uspokojenie umysłu. Joga prowadzi również do zmniejszania napięć, uspokojenia ducha, uwalnia też od zmartwień. Łagodzi nerwowość, przygnębienie, zmęczenie umysłowe oraz depresje. Kolejnymi zaletami jest oczyszczanie emocji – joga pozwala pozbyć się codziennych trosk, wyostrza koncentrację, sprawia, że stajemy się bardziej świadomi swojego ciała. Ćwiczenie asan tonizuje mięśnie i prowadzi do ich odnowy. Asany wykonywane są przy minimalnym wysiłku co sprawia, że nadmierne napięcie w mięśniach znika.

Spokojny stan umysłu jest rezultatem tonizowania mięśni oraz zmniejszaniem częstotliwości i intensywności impulsów wzdłuż dróg czuciowych. Joga działa również na zmniejszenie ilości tkanki podskórnej w organizmie, ponieważ niektóre asny pobudzają wydzielanie hormonów, zwłaszcza gruczoł tarczycowy, który wpływa na metabolizm. Nie tylko tracimy na wadze, ale również poprawiamy witalność i siłę mięśni, zwiększamy wytrzymałość sercowo- naczyniową, obniża się ciśnienie krwi, poprawia się praca układu krążenia, serca i gruczołów dokrewnych, u osób z podwyższonym cholesterolem wraz z długością praktyki jogi poziom obniża się. Występują również korzystne zmiany u osób cierpiących na astmę, cukrzycę. Poprzez ćwiczenia poprawnego, głębokiego oddychania zwiększa się pojemność płuc.

Regularność ćwiczeń przynosi ogromne korzyści związane z zachowaniem zdrowia i opóźnieniem procesu starzenia się. Ćwiczenia hatha jogi mają podobny wpływ na organizm człowieka jak ćwiczenia korekcyjne, które korygują wady postawy. Ćwiczenia hatha jogi kształtują sylwetkę, zwiększają elastyczność więzadeł i stawów, likwidują przykurcze, kształtują nawyk poprawnej postawy. Dzięki odpowiedniemu, głębokiemu oddychaniu, dążymy do odprężenia i relaksacji oraz do wsłuchania się w siebie. Oddychanie rozprowadza tlen z powietrza do wszystkich komórek ciała. Podczas zdrowego oddychania każda komórka otrzymuje odpowiednią ilość tlenu, żeby wykonywać swoje specjalna zadania takie jak trawienie, wzrost itp., zdrowie fizyczne warunkuje dobre odżywianie komórek, a przy tym dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.