„Mindfulness to uświadamianie sobie czegoś, co dzieje się teraz, jednocześnie nie pragnąc, by było inaczej; cieszenie się tym, co miłe i przyjemne bez martwienia się, gdy sytuacja ulega zmianie (a z pewnością nastąpi); mierzenie się z czymś nieprzyjemnym, nie obawiając się, że tak już teraz będzie (bo z pewnością nie będzie tak cały czas)”.
James Baraz
Dla mnie mindfulness to sztuka uważności, zatrzymanie się na chwile, zwracanie uwagi na to co nas otacza, na to co czujemy, doznania ciała i oddechu. Jest to dostrzeganie naszych stanów emocjonalnych bez ich oceniania. Często to właśnie wewnętrzni krytycy, którzy w nas drzemią nie pozwalają nam skupić się na przeżywaniu chwili obecnej. Nasze myśli błądzą gdzieś pomiędzy przeszłością a przyszłością. Najważniejsze jest bycie tu i teraz, zgodnie z myślą „gdziekolwiek jesteś, bądź tam całym sobą”.
Mindfulness to nurt, który zapoczątkowała książka „Cud uważności” (Thich Nhat Hanh), została ona wydana 1975 roku. Od tego czasu tematyka ta była podejmowana coraz częściej. Tym zagadnieniem zaczęli interesować się naukowcy z całego świata, z roku na roku zwiększała się ilość publikacji na temat uważności. W 1979 roku powstał program MBSR (mindfulness- based stress reduction), polegający na redukcji stresu właśnie poprzez uważność (Jon Kabat- Zinn). W 1982 roku przeprowadzone pierwsze empiryczne badania dotyczące zwalczania chronicznego bólu poprzez metodę MBRS. W 1992 dr Richard Davidson wraz z innymi naukowcami spotkali się z Dalajlamą aby rozpocząć badania nad procesami, które zachodzą w mózgu podczas medytacji. W 2001 roku przeprowadzone pierwsze badania kliniczne aktywności mózgu podczas medytacji. 2013 opublikowano 549 akademickich artykułów naukowych na temat mindfulness. Mindfulness badane jest pod kątem radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją, chorobami autoimmunologicznymi czy odpornością naszego organizmu.
Zasady mindfulness:
- tu i teraz,
- nieocenianie,
- cierpliwość,
- bądź dla siebie dobry/a,
- zaufaj intuicji,
- nic na siłę,
- akceptuj rzeczywistość,
- naucz się odpuszczać,
- naucz się potrzeć na rzeczy wokół Ciebie z innej perspektywy,
- bądź swoim najlepszym przyjacielem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o mindfulness lub chcesz wprowadzić kilka zmian w swoim życiu warto przeczytać:
- Życie, piękna katastrofa – Jon Kabat-Zinn
- Gdziekolwiek jesteś, bądź – Jon Kabat-Zinn
- Potęga teraźniejszości – Eckhart Tolle
- Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie – Mark Wiliams, Danny Penman
- Cud uważności – Thich Nhat Hanh
Chcesz zacząć praktykę mindfulness a nie wiesz od czego zacząć?
Przygotowałam dla was mały trening uważności, możecie pobrać plik PDF z mandalami do pokolorowania, bo kolorowanie to świetny sposób na oderwanie się od natłoku myśli, koncentrację, stres.
Miłej zabawy :)
Źródło grafik: www.freepik.com