„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”

Marcel Proust

Sardynia to piękna Włoska wyspa, którą poznałam w tym roku. Jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste. Na fladze Sardynii znajdują się cztery głowy Maurów. Współczesna obowiązująca wersja to głowy zwrócone w prawo z opaską na czole.

Spędziłam tam tydzień w maju i dwa tygodnie we wrześniu. Przyjechałam tu po ty by prowadzić zajęcia jogi dla kitesurferów. Sama również uczyłam się pływać, na wrześniowym Campie nauczyłam się startów z wody. Jestem z siebie taka dumna.
Nasza baza była na południu Sardynii niedaleko od stolicy Cagliari. Spot kitesurfingowy godny polecenia to Punta Trettu leży on w otulinie przyrody, ciszy, z dala od zgiełku i tłumów,  bez fal, z płytką wodą i statystyką ponad 70% wietrznych dni w miesiącu. To jedno z najprzyjemniejszych miejsc do kitesurfingu, zarówno dla początkujący jak i dla profesjonalistów.

Dużo osób poleca południe Sardynii ze względu na małą ilość turystów i najpiękniejsze plaże. Podczas wyjazdów oczywiście oprócz kitesurfingu i jogi było wiele okazji by poznać wyspę, najpiękniejsze miejsca oraz lokalną kuchnię.

Sardynia uchodzi za jedno z miejsc na świecie gdzie żyje się najlepiej i najdłużej. Na wyspie mieszka największa ilość stulatków. Sardyńczycy są otwarci, uśmiechnięci, optymistyczni i do tego kochają psy. Lubię ich luz i sjestę, podczas której wszystkie sklepy są pozamykane. Powstała nawet książka z dobrymi radami „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”, której autorem jest Dan Buettner.

Oto jedna rada pochodząca z książki:

„Jedz prosto: kozie mleko i ser pecorino, bób, pieczywo, olej mastyksowy.
Każdego dnia wypij kieliszek lub dwa czerwonego wina.
Rodzinę stawiaj na pierwszym miejscu.
Chodź piechotą.
Śmiej się z przyjaciółmi.”

Pokochałam Sardynię za pyszne sery, pizze, owoce morza, lokalne wino, puste plaże, turkusowy kolor wody, słoneczne dni, piękną przyrodę. Jest to idealne miejsce na majowe wypady, dlatego że kiedy w Polsce nie ma jeszcze wysokich temperatur na Sardynii świeci już gorące słonce. We wrześniu jest podobnie kiedy w Polsce zaczynają się już chłodne dni na Sardynii nadal świeci gorące słońce. Czy wiecie, że na Sardynii jest ponad 300 słonecznych dni w roku a temperatura w zminie to ok 12 stopni?

Podróżowanie po wyspie jest proste, stan dróg jest dobry. Najlepiej wypożyczyć samochód, dzięki temu możemy szybko się przemieszczać i dojechać gdzie tylko chcemy. Najlepsze połączenia lotnicze:
Kraków -> Cagliari – Cagliari -> Kraków – loty w środy i niedziele
Warszawa Modlin -> Cagliari – Cagliari -> Warszawa Modlin – loty w środy i soboty
Sprawdzajcie na stronie Ryanair.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazję praktykować jogę w najpiękniejszych miejscach na Sardynii. Zabaczcie fotorelacje z wyjazdu. Jeśli chcecie poznać Sardynię to mam dla was dobrą informację. Kolejny wyjazd jest już zaplanowany. Wkrótce więcej szczegółów.