W tym wpisie chcę podzielić się z Wami moimi doświadczeniami z użytkowania mat do jogi. Korzystam z wielu mat w różnych warunkach. Zabieram maty na wyjazdy, obozy, treningi plenerowe. Praktykuję w domu, na trawie, piasku, śniegu, podczas bardzo wietrznych i słonecznych dni. Czasami zdarza się, że prowadzę zajęcia na świeżym powietrzu gdy pada deszcz.

Najczęściej wybieram maty z kategorii Standard, dlatego że sprawdzają się zarówno podczas praktyki w domu, studio czy też na treningach plenerowych. Jeśli macie w domu zwierzęta, szczególnie koty to wersja maty Standard również sprawdzi się doskonale. Wersja maty Pro Sticky bardzo szybko może zostać zniszczona przez koty, które wykorzystują matę jako drapak. Maty Standard łatwo jest wyczyścić z sierści zwierząt, które jako pierwsze wskakują na matę zaraz po jej rozłożeniu. Do czyszczenia przyda się rolka do ubrań. Jasne wzory mat brudzą się szybciej.

Maty Pro Sticky wyróżniają się wysoką przyczepnością, ale przed praktyką na niej trzeba pamiętać by unikać smarowania ciała, dłoni i stóp kremem lub balsamem bo na macie zostaną plamy, których usunięcie może być niemożliwe. Maty na których jest kolorowy wzór brudzą się mniej, szczególnie podczas praktyki na trawie czy pisaku. Kiedy zabieracie matę ze sobą do lasu czy na łąkę, aby podczas praktyki poczuć jeszcze mocniejszy kontakt z naturą to warto pamiętać, że wybieramy do tego miejsca bez ostrych kamieni, które mogą zrobić dziurki od strony kauczuku. Unikamy miejsc gdzie mata może zostać pobrudzona żywicą. Praktykują na zewnątrz może złapać nas deszczyk, po takiej praktyce należy dobrze wysuszyć  a następnie wytrzepać matę. Zdarzyło mi się zabrać że sobą matę na rejs po Karaibach i najgorsze co może być dla maty to słona woda i ostre słońce. Warstwa kauczukowa maty, która zostanie zamoczona w słonej wodzie po krótkim czasie zaczęła się kruszyć, a warstwa mikrofibry wypłowiała. Testowałam każdą matę w różnych warunkach, dlatego jeśli chcecie zachować jej piękny wygląd to należy zwrócić uwagę na jej odpowiednie czyszczenie po praktyce.

Jeśli mata po treningu wymaga czyszczenia to pamiętaj: maty Standard i Travel to maty, które można czyścić wilgotną ściereczką, zarówno od strony kauczuku jak i od strony mikrofibry. Przed czyszczeniem na mokro użyj rolki do ubrań, dzięki temu pozbędziesz się drobinek kurzu, włosów, pisku. Do czyszczenia tych mat możesz użyć gotowej mieszanki od Moonholi, która odświeży twoją matę pozostawiając przyjemny zapach świeżości. Zdarzało mi się prać maty Travel w pralce, szczególnie kiedy były bardzo ubrudzone po treningach plenerowych, ale nie polecam tego zabiegu ze względu na to, że taka mata musi być poddana procesowi wysychania, który może trwać dość długo, a jeśli chcemy przyspieszyć wysychanie to mata może zostać przebarwiona od słońca.

Dostaję od was pytania czym właściwie różnią się maty od Moonholi oraz jak wybrać matę odpowiednią dla siebie. Przed zakupem maty do jogi należy zadać sobie kilka pytań, które ułatwia Ci wybór maty idealnej dla Ciebie. Znajdziesz tu porównanie mat do jogi firmy moonholi, która produkuje różne maty do jogi.

  • Gdzie zmierzasz praktykować? W domu, w studio, podczas wakacyjnych wyjazdów?
  • Czy masz zwierzęta domowe?
  • Ile chcesz przeznaczyć na nią pieniędzy?
  • Z czego wykonana jest mata?
  • Jaki rodzaj jogi zamierzasz praktykować?
  • Czy cenisz sobie wysoką przyczepność dłoni i stóp podczas praktyki?
  • I ostatnie pytanie czy wybrana przez Ciebie mata podoba Ci się tak bardzo, że będzie Cię motywować do praktyki?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci wybrać matę, która stanie się twoim przyjacielem, bo przecież na macie do jogi spędzać będziesz dużo czasu.

Maty Pro Sticky możesz czyścić od strony kauczuku oraz jej warstwą wierzchnią ale pamiętaj, żeby nie używać żadnych detergentów do czyszczenia warstwy wierzchniej bo mogą na niej powstać plamy, których już nie wyczyścisz. Przed czyszczeniem najlepiej dobrze wytrzepać matę. Podczas praktyki jogi korzystam z mat do jogi różnych producentów, ale maty do jogi od firmy Moonholi wyróżniają się pięknymi wzorami oraz wysoka jakością.

Firma Moonholi w swojej ofercie ma bogaty wybór wzorów,  ale także różne grubości mat, maty pro Sticky, które będą idealne do bardzo intensywnej praktyki oraz maty mini, które sprawdzą się również jako podkładki pod kolana.  Niezależnie czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą, czy jesteś już zaawansowanym joginem, znajdziesz tu idealną matę do Twojej praktyki.

Maty do jogi PRO STICKY

to propozycja dla osób, które lubią mieć komfort i wysoką przyczepność dłoni i stóp podczas praktyki. Polecam je dla zaawansowanych joginów oraz dla osób, które praktykują dynamiczne rodzaje jogi. Kolekcja profesjonalnych mat do jogi dostępna jest w kilku wariantach ze złotym nadrukiem. Najbardziej lubiane przez użytkowników wzory mat standard zostały wykonane również w wersji Pro.
Znajdziecie tu piękne wzory Ilumianation, Venus oraz nowość wzór Magic.

 

Maty do jogi w kolekcji STANDARD

to ekologiczne kauczukowe maty do jogi, pokryte mikrofibrą oraz dodatkową unikalną opatentowaną warstwą antypoślizgową. Technologia ta sprawia, że maty te charakteryzują się pięknymi, unikalnymi grafikami naniesionymi na mikrofibrę, a jednocześnie zapewniają bezkompromisową przyczepność dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy antypoślizgowej.

Maty do jogi w kolekcji TRAVEL

to cienkie oraz bardzo lekkie, ekologiczne maty do jogi podróżne, które z łatwością włożysz do walizki i zabierzesz ze sobą w podróż. Taka mata to bardzo dobre rozwiązanie kiedy, po pracy wybierasz się na zajęcia jogi, dla większego komfortu możesz ją rozłożyć na macie do jogi która jest dostępna w studio.

Mata okrągła

Znajdziecie tu również pierwszą w Polsce okrągłą matę do jogi, wykonana także  z kauczuku i  mikrofibry. Taka okrągła mata może być elementem dekoracyjnym w waszym domu. Jej unikatowy design sprawia, że nie ma potrzeby zwijać i chować jej po praktyce. Okrągła mata do jogi to piękny element dekoracyjny.  Polecam tą matę dla wszystkich miłośników jogi powietrznej czyli Aerial jogi, ponieważ nie trzeba zmieniać jej ułożenia podczas praktyki w różnych płaszczyznach.

Mini maty

Znajdziecie tu również podkładki do jogi, to mini wersje mat do jogi Moonholi. Joga pady sprawdzają się  idealnie jako podkładka pod kolana dla osób, które lubią nieco mocniejszą amortyzację. Można z nich korzystać układając je na macie dla lepszej przyczepności. Taka matę można wykorzystać żeby zwiększyć komfort podczas stania na głowie.  Wykonane są z tego samego materiału co maty Pro Sticky. U mnie sprawdzają się również jako podkładki pod misy relaksacyjne. Zaprojektowane zostały tak by pasowały designem do mat Standard oraz Pro.

Mam nadzieję że ten wpis rozjaśnił Ci jak mata jest odpowiednia dla ciebie oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Na koniec porównanie parametrów wszystkich kategorii mat.

Życzę Ci miłej praktyki na Twojej ulubionej macie.