#Karpiujemy czyli kilka sposobów na na pyszny obiad.
Bardzo lubię ryby, sięgam po nie regularnie. Coraz częściej w zaleceniach zdrowego odżywiania duży nacisk kładzie się na jedzenie ryb, dlatego że zawierają kwasy omega 3 i omega 6. Warto wprowadzić je do swojej diety i jeść je znacznie częściej.
Kwasy omega 3 i omega 6
Wśród naturalnie występujących wielonienasyconych kwasów tłuszczowych występują dwie istotne grupy: omega 3 i omega 6. Kwasy Omega 3 znajdujemy w dużych ilościach w rybach, natomiast omega 6 w tłuszczach roślinnych. Obydwa rodzaje kwasów Omega są dla nas ważne oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bardzo istotna jest ich proporcja, która powinna wynosić 1:4. W Polsce wynosi ona około 1:9, z powodu małego spożycia ryb i dużej ilości tłuszczów roślinnych. Bardzo ważne jest, aby urozmaicać nasze menu o pyszne ryby, nie tylko w okresie świątecznym, ale także przez cały rok. Spożycie ryb przywracam nam naturalne proporcje kwasów omega 3 do omega 6.
Kwasy omega 3 zawarte w rybach mają szereg wspaniałych właściwości między innymi udowodnione działanie przeciwmiażdżycowe poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe a także dzięki obniżeniu poziomu trójglicerydów i podwyższeniu HDL. Badania naukowe potwierdzają ich działaniu przeciwalergicznym, przeciwnowotworowym i przeciwdepresyjnym. Karp jest też źródłem witamin z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP). Korzyści z jedzenia ryb są więc niezaprzeczalne.
Odpowiedź jest prosta! Wybierajmy gatunki ryb, które możemy kupić lokalnie. Warto znaleźć dobry sklep gdzie jest dużo klientów oraz dowiedzieć się, w które dni są dostawy (w wielu z nich w czwartki). Wtedy możemy mieć nadzieję, że od momentu złowienia nie minęło więcej niż 3 dni.
Karp to jedna z moich ulubionych ryb. Mięso karpia składa się także z łatwo przyswajalnego białka i minerałów: wapnia, fosforu, potasu, żelaza i sodu. Przez wiele osób jadany jest raz w roku – na Wigilię. To stanowczo za rzadko, bo karp ma liczne właściwości i wartości odżywcze, dzięki czemu korzystnie wpływa na zdrowie. Jedzony regularnie poprawia pracę serca i pamięć, a nawet wpływa za zwiększenie odporności organizmu. Jest idealny na obiad, ponieważ jego przygotowanie jest łatwe i szybkie. Ma rownież walory smakowe. Pamiętajmy jednak o tym, że wartości odżywcze karpia zależą w pewnym stopniu od tego, czym był karmiony. Jeśli żywiony był kiepskiej jakości paszą – będzie zawierał więcej tłuszczu niż białka. Wartościowy karp nie może też rosnąć zbyt szybko. Wybierajmy karpie z pewnego źródła.
Mam dla Was kilka propozycji przygotowania karpia.
Składniki na 4 porcje:
- 1 świeży karp o wadze około 1 kg, wypatroszony i bez głowy, pocięty na 4 dzwonka
- sól morska i świeżo zmielony pieprz
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 łyżki masła
- 1 gałązka rozmarynu lub tymianku
Szpinak z ciecierzycą
- 200 g świeżego szpinaku
- 3/4 puszki (około 300 g) odsączonej ciecierzycy + kilka łyżek zalewy
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 małe ząbki czosnku, pokrojone w kosteczkę lub przeciśnięte przez praskę.
- 2 łyżki bułki tartej
- szczypta cynamonu
- 1/3 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
- sól morska i świeżo zmielony pieprz
- Piekarnik należy rozgrzać do 190 stopni.
- Rybę trzeba umyć, pokroić na dzwonka, opłukać, osuszyć.
- Dobrze oprószyć solą, pieprzem.
- Ułożyć na formie do pieczenia wysmarowanej 1 łyżką oliwy.
- Na rybie ułożyć wiórki masła i listki rozmarynu.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 30 minut. Następnie zwiększyć temperaturę do 220 stopni i piec rybę jeszcze przez kolejne 10 – 15 minut, aż będzie lekko zrumieniona i upieczona w środku (sprawdzić widelcem, czy mięso ładnie odchodzi).
W międzyczasie przygotować szpinak z ciecierzycą:
- Szpinak opłukać, osuszyć, oderwać twarde łodyżki.
- Wrzucić na patelnię z 2 łyżkami wody i podgrzewać przez około 1 minutę mieszając, aż zwiędnie. Odcisnąć i grubo posiekać.
- Na czystą patelnię wlać 1 łyżkę oliwy z oliwek, dodać czosnek i smażyć na małym ogniu przez 1 minutę. Dodać bułkę tartą i smażyć przez 1 – 2 minuty, aż będzie zrumieniona. W międzyczasie dodać cynamon i słodką paprykę w proszku.
- Dodać odsączoną ciecierzycę i chwilę podgrzewać.
- Dodać szpinak i skropić go kilkoma łyżkami zalewy z ciecierzycy.
- Delikatnie zamieszać i smażyć przez 1 minutę, na koniec lub przed samym podaniem doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Sposób podania:
Rybę wyłożyć na podgrzane, w środek każdego dzwonka włożyć szpinak z ciecierzycą, polać pozostałym sosem z pieczonej ryby.
Mniam… to jeden z moich ulubionych sposobów na podawanie karpia.
Składniki na 4 porcje
- ok. 850 g filetów z karpia, oczyszczonych
- 1 i 1/2 cebuli
- 300 g pieczarek
- 1/3 szklanki rodzynek
- 200 g gęstej kwaśnej śmietany 18% z kubka
- sól, pieprz, mąka pszenna, masło klarowane do smażenia
- natka pietruszki
- Dzień przed przygotowaniem potrawy oczyszczone płaty karpia pokroić na 4 porcje. Posypać solą a następnie obtoczyć w mące pszennej.
- Jedną cebulę obrać i pokroić na krążki. Ułożyć płaty karpia w szklanym zamykanym naczyniu przekładając je cebulą, lekko docisnąć i odłożyć w chłodne miejsce (lodówka, balkon) na noc lub maksymalnie 2 dni.
- Wyjąć karpie z naczynia, usunąć cebulę (nie będzie potrzebna) i włożyć na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym. Smażyć partiami po około 3 – 4 minuty z każdej strony na złoty kolor. Obsmażone filety odkładać do naczynia żaroodpornego.4.
- Pieczarki opłukać, osuszyć i pokroić na plasterki. Pozostałą połówkę cebuli pokroić w kosteczkę. Rozgrzać łyżkę masła klarowanego na patelni i zeszklić cebulę. Następnie dodać pieczarki i co chwilę mieszając smażyć przez ok. 7 minut lub do czasu aż zmiękną i całkowicie odparują, mogą też się zrumienić. Pod koniec smażenia doprawić solą i pieprzem.
- Pieczarki wyłożyć na karpia, posypać rodzynkami i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C. Piec przez około 20 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia wyłożyć na wierzch śmietanę.
- Udekorować posiekaną natką pietruszki
Karp co smakuje, że aż zaskakuje.