Każdemu stres towarzyszy niemal codziennie. Każda sytuacja może wywołać napięcie, negatywnie oddziałujące na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
A co dzieje się w przypadku, gdy nasze codzienne życie zostaje zakłócone? Stan w którym czujemy niepewność, lęk, strach i panikę nie wpływa dobrze na nasz organizm i umysł. Musimy poukładać sobie świat na nowo. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Praca i pieniądze zeszły na dalszy plan, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin. Dużo osób pracuje zdalnie, wiele firm nie może funkcjonować na starych zasadach. Sytuacja w której obecnie jesteśmy może powodować ogromny stres i dezorientację. Jak radzić sobie w tym trudnym czasie?
Na ratunek przychodzi joga, techniki oddechowe i mindfulness.
Joga to połączenie wielu technik redukcji stresu. Są to ćwiczenia oddechowe, asany wzmacniające ciało i umysł, rozciąganie mięśni, elementy ćwiczeń siłowych, a także elementy medytacji, koncentracji i wizualizacji. Stres powoduje, że nasze ciało się napięte i czujemy sztywni. Płynne ruchy i oddech to wytchnienie nie tylko dla ciała ale przede wszystkim dla umysłu. Praktyka asan sprawia, rozluźnienie nie tylko mięśni ale również układu nerwowego. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia hatha jogi oddziaływują na regulacje układu wegetatywnego człowieka. Układ wegetatywny jest częścią systemu nerwowego nie podlegającej naszej woli. W czasie harmonijnej sesji ćwiczeń, dzięki wzmożonemu napięciu mięśni i rozciąganiu, poprawia się ukrwienie i przepływ krwi przez stawy, kości, skórę i narządy wewnętrzne naszego organizmu. Stwarza to warunki do szybkiej regeneracji i przebudowy chorych tkanek, łagodzi stany bólowe, a w dłuższej perspektywie biologicznie odmładza cały organizm. Hatha joga daje ogromne możliwości terapeutyczne, ćwiczyć może każdy bez względu na wiek, płeć. W niektórych schorzeniach, takich jak przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów – joga jest niezastąpiona. W czasie ćwiczeń poprawia się przepływ krwi w dotkniętych schorzeniem okolicach, co pozwala na lepsze odżywienie chorych tkanek. W miarę rozciągania okolicy kręgosłupa, wraca do normy uwodnienie i elastyczność. Ćwiczenia jogi wpływają regulująco na aktywność rozlokowanych wzdłuż kręgosłupa skupisk komórek nerwowego układu wegetatywnego. W ten sposób, na zasadzie tzw. odruchów skórno-trzewnych, można leczyć rozmaite dolegliwości narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielających hormony. A co najważniejsze joga wzmacnia odporność naszego organizmu.
Nowa rzeczywistość zmusza nas do pozostania w domach. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej. Jeśli do tej pory myśleliście, że fajnie było by wybrać się na jogę to teraz jest właśnie ten czas bo joga przychodzi do was. Internetowa społeczność jogowa jest duża i jeśli tylko chcesz możesz do niej dołączyć. Potrzebujemy teraz więcej poczucia: bezpieczeństwa, równowagi, spokoju i wewnętrznej mocy.
Zostań w domu i #ćwiczjogę
Obecna sytuacja kryzysowa, to idealny czas by praktykować jogę w domu.
Jak to zrobić by wyrobić w sobie nawyk codziennej praktyki?
- Znajdź w swoim domu bezpieczne i spokojne miejsce, w którym rozłożysz matę.
- Zadbaj o miłą atmosferę, która będzie zachętą do rozkładania maty. Zapal świece, których zapach sprawia, że poprawia się twój nastrój, włącz muzykę, która Cię uspokaja.
- Słuchaj swojego ciała, wykonuj pozycje na 80% swoich możliwości. Nie zniechęcaj się tym, że dziś coś nie wychodzi Ci jakbyś tego chciał. Nie oczekuj. Traktuj jogę jak spotkanie ze swoim najlepszym przyjacielem.
- Praktykuj o tej samej porze by wyrobić w sobie nawyk. Po pierwszym tygodniu zauważysz, że rozwijanie maty kojarzy Ci się z nagrodą.
- .Jeśli chcesz zacząć praktykę jogi i nie wiesz od czego zacząć skorzystać z dostępnych bezpłatnych materiałów w internecie. Jest bardzo dużo nauczycieli jogi, którzy prowadzą kanał na YouTube. Możesz dołączyć do praktyki Live na Instagramie lub na Facebooku.
Joga dla Ciebie to również zajęcia on-line i jeśli chcesz zacząć praktykować ze mną w swoim domowym zaciszu to napisz do mnie, z chęcią przygotuję dla Ciebie indywidualny plan ćwiczeń. Na Facebooku i na Instagranie znajdziesz u mnie dawkę codziennej motywacji do ćwiczeń.
,,Jeśli się smucisz to żyjesz przeszłością. jeśli się boisz to żyjesz przyszłością. Jeśli jesteś spokojny to żyjesz teraźniejszością.”
– Lao Tzu
Mindfulness sposób na bycie tu i teraz. W tym niespokojnym czasie, kiedy nie możemy wychodzić z domów, dla naszego bezpieczeństwa zamiast wychodzić „na zewnątrz” możemy wybrać się w głąb siebie. Wyciszając zmysły, koncentrując się na chwili obecnej czujemy spokój. Spokój sprzyja naszemu wewnętrznemu rozwojowi. Najprostszym sposobem na koncentracji umysłu na tu i teraz jest świadomy oddech.