„Istotne jest nie to, co się z nami dzieje, ale to jak to odbieramy” — Hans Selye

Dlaczego regularne ćwiczenie jogi w ciąży jest pomocne?
Na płaszczyźnie fizycznej ćwiczenia jogi pozwalają łagodnie lecz głęboko oddziaływać na mięśnie, zwiększając ich elastyczność, a dodatkowo wzmacniając układ nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, trawienny oraz odpornościowy. Ćwiczenia pomagają w zapewnieniu dobrego krążenia krwi i usuwają opuchliznę nóg. Regularna praktyka jogi podczas ciąży łagodzi dolegliwości związane ze zmianą środka ciężkości. Pozycje stojące usuwają sztywność bioder i zwiększają ich ruchomość. Joga pomaga również w przypadku zmęczenia, bezsenności i skurczów.

Na płaszczyźnie emocjonalnej ułatwia oswojenie się ze zmianami, które zachodzą zarówno w ciele jak i w psychice. Nauka oddychania i rozluźniania wspomaga odprężenie umysłowe i emocjonalne.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. W tym szczególnym czasie bardzo ważne jest podniesienie świadomości zarówno ciała jak i umysłu. Warto wykorzystać czas oczekiwania na dziecko jako czas na naukę wyciszania i regeneracji umysłu, radzenie sobie ze stresem oraz rozpoznania i radzenia sobie ze swoimi emocjami.

Jogę warto praktykować, ponieważ utrzymanie ciała w dobrej kondycji ułatwia poród i sprawia, że przyszła mama szybciej wróci do sprawności.

Każda kobieta zna swoje ciało najlepiej, dlatego na zajęciach powinnyśmy wykonywać każde ćwiczenie z wyczuciem, aby nie przesilać się. Każda z nas ma inne predyspozycje i inną kondycję. Musimy zadać sobie pytanie: Jaka była moja aktywność przed ciążą? Jeśli nasza aktywność fizyczna przed ciążą ograniczała się do spaceru raz w tygodniu to powinnyśmy skupić się głównie na oddechu. W pierwszym trymestrze rozpoczynanie jogi jest niewskazane, ze względu na podwyższone ryzyko poronienia. Jeśli przed ciążą byłaś aktywna, czujesz, że twoje ciało potrzebuje ruchu to pamiętaj o tym, że ćwiczenia muszą być dostosowane do Twojego aktualnego samopoczucia. Nic na siłę. Najważniejsze jest aby zwiększyć świadomość ciała 
i umysłu poprzez oddech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.