pies-zglowa-w-dol-tytulowe

Pozycja psa z głową w dół to jedna z podstawowych pozycji w jodze, która sprawia bardzo duże trudności przy wykonywaniu, szczególnie dla początkujących. Problemem w tej pozycji jest stworzenie idealnego ułożenia ciała aby tworzyło ono trójkąt. Jest to doskonała asana na rozciąganie taśmy powierzchownej tylnej. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z jogą i pozycja psa z głową w dół sprawia Ci wiele trudności to na pewno pomogą Ci moje wskazówki zawarte w tym tekście. Z każdym treningiem asana ta będzie coraz przyjemniejsza. Prędkość nie jest tak ważna jak odpowiedni kierunek.

PRAWIDŁOWE WYKONANIE POZYCJI
Wykonaj klęk podparty. Dłonie ułóż w linii prostej z barkami, a kolana w linii prostej z biodrami (pod kątem 90 stopni do maty). Dłonie w tej asanie  mają być oddalone na szerokość barków, a kolana oddalone od siebie na szerokość bioder. Przejdź na palce u stóp. Dłonie mocno przyciśnij do maty. Postaraj się wypchnąć pośladki w górę, w miarę możliwości wyprostuj nogi w kolanach. Staraj się rozluźnić kark, puść głowę luźno. W tej pozycji rozciągasz nogi i kręgosłup. Staraj się opuszczać pięty w stronę maty, tak aby przenieść na nie ciężar ciała. W tej pozycji możesz trwać od 15 do 30 sekund, następnie zegnij kolana i opuść je na matę do pozycji wyjściowej. Ważnymi elementami w tym ćwiczeniu jest rozciąganie kręgosłupa oraz nóg, a także prostowanie kończy górnych.

Dzięki tej asanie wzmacniasz i rozciągasz kręgosłup, kształtujesz i wzmacniasz mięśnie nóg  i klatki piersiowej.  Praktykowanie psa z głową w dół rozciąga mięśnie goleniowo-kulszowe oraz pośladkowe. Kolejną zaletą jest wzmacnianie ramion i przedramion oraz otwieranie klatki piersiowej. Pozycja doda Ci energii oraz pomoże usunąć zmęczenie. Dodatkowo zwiększa ukrwienie mózgu. Dzięki tej asanie odciążysz odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

PROBLEMY Z WYKONANIEM
Najczęstsze problemy z prawidłowym wykonaniem wykonaniem pozycji psa z głową w dół:

  • brak możliwości postawienia pięt na macie,
  • brak dostatecznego zgięcia w biodrach,

JAK ROZĆWICZAĆ?
Przy użyciu kostek

pies-zglowa-w-dol-rece

Ułóż dłonie na kostkach dzięki czemu zmienisz kąt ułożenia stóp na macie.

pies-zglowa-w-dol-stopy

Drugim wariantem jest podłożenie kostek  pod stopy tak, aby pięty opierały się o kostki. Prostowanie nóg w kolanach oraz położenie pięt na podłożu nie jest w tej pozycji najważniejsze. Staraj się dążyć do ideału.

Przy użyciu paska

Kiedy możesz liczyć na pomoc drugiej osoby, rozćwiczaj pozycję przy użyciu paska do jogi. Pas musi być ułożony w taki sposób aby nie uciskał brzucha. Musi on znajdować się  na udach, poniżej pachwin. Jeśli czujesz, że pomimo to pasek uciska, możesz ułożyć pod nim złożony kocyk. Osoba, która będzie pomagać na przy tej pozycji ustawiona jest za tobą, ciągnie ona pasek swoją stronę (do góry i w tył). Pod głową możemy dla wygody ułożyć poduszkę, złożony koc lub wałek.

Możesz również wykonać pozycję z psa z głową w dół z paskiem jeśli masz do dyspozycji drabinkę lub drążek do podciągania się na rękach. Jest to miejsce do którego przyczepiamy pas. Wchodząc w pozycję napręż pas podchodząc do przodu, następnie zrób skłon w przód, połóż dłonie na podłożu a stopy przesuń w tył. Dzięki pasowi biodra unoszone są w górę i tył, tak jak podczas wykonywania tej pozycji z drugą osobą.

Pamiętaj!
Jeśli masz problemy z nadgarstkami, uszkodzony staw skokowy lub cierpisz z powodu poważnych problemów z kręgosłupem przed praktyką tej pozycji najlepiej skonsultować się doświadczonym nauczycielem jogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.