Nasze oczy często są przemęczone od nieustannego wpatrywania się w ekran komputera, telewizora, tabletu czy komórki. Używamy okularów na co dzień i nie wyobrażamy sobie przeczytania gazety bez nich lub nie jesteśmy w stanie swobodnie poruszać się po domu, ponieważ czujemy się bardzo niekomfortowo. Okulary w takich przypadkach pełnią rolę pewnego typu protezy, ale przez zakładanie okularów nie oddziałujemy na pierwotną przyczynę powstania wady. 

Pamiętajmy o tym, że okulary to tylko łagodzenie objawów. Oczy, które wspomagane są okularami z biegiem lat będą potrzebowały coraz silniejszych szkieł, ponieważ stają się coraz słabsze.
Jeśli rękę po złamaniu będziemy trzymać w gipsie przez długi czas nasze mięśnie osłabią się, tak samo jest z długotrwałym używaniem okularów. Po ściągnięciu gipsu musimy przejść rehabilitację, aby ręka wróciła do pełnej sprawności, tak samo nasze oczy potrzebują ćwiczeń, aby odzyskać pełną zdolność widzenia. Dzięki jodze oczu chcemy leczyć przyczyny wad wzroku a nie ich objawy. 

W ostatnim czasie interesuje się tematyką poprawy wzroku. Przeglądając literaturę z tego zakresu, znalazłam kilka ciekawych publikacji i książek opartych głowinie na badaniach dr Beatsa.

Metoda dr Beatsa oparta jest na hipotezach, że nasz wzrok ma zdolności regeneracyjne i adaptacyjne. Przez złe używanie narządu wzroku doprowadzamy go do rozstroju i wad. Większość wad wzroku spowodowanych jest nieprawidłowym sposobem używania naszych oczu. Oczy, jak nasze mięśnie w ciele, ulegają przemęczeniu oraz napięciu, taki stan ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu oraz na nasze samopoczucie. Dr Beats zwrócił uwagę na to że w procesie widzenia równorzędnie działa system nerwowy, umysł i oczy. Jeśli jesteśmy w stanie przewlekłego stresu, napięcia widzimy gorzej.

Ćwiczenia wzroku wykonujemy po to, aby zwiększyć jakość naszego widzenia, poprawić jego ostrość, dążąc do tego aby móc zrezygnować z okularów. Chcemy tego, aby naszym oczom przywrócić pełną sprawność i akomodację, która umożliwia widzenie zarówno z bliska jak i z daleka z pełną ostrością. Musimy pamiętać, że skuteczna terapia polega na zmianie nawyków, które powodują pogarszający się wzrok.

2000 lat p.n.e. w starożytnych Indiach znana i doceniana była metoda relaksacji wzroku przez wpatrywanie się przez 3-7 minut w mandale, ten sposób powodował rozluźnienie naszych oczu ale również umysłu.

Zasady przy wykonywaniu ćwiczeń

  1. Ćwiczenia wzroku wykonujemy kiedy nasze ciało jest w stanie relaksu.
  2. Możemy wykonywać ćwiczenia w staniu, siadzie lub w leżeniu.
  3. Podczas ćwiczeń nie używamy okularów i szkieł kontaktowych.
  4. Przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonaj kilka krążeń głową w prawą stronę a następnie w lewą.
  5. Następnie należy wykonać palming. Jest  to metoda odprężania wzroku poprzez przyłożenie rozgrzanych dłoni do naszych oczu – mięśnie oczu w ten sposób odprężają się. Dłonie rozgrzewamy poprzez energiczne pocieranie ich o siebie.
  6. Ćwiczenia powinniśmy wykonywać systematycznie.
  7. Pamiętaj o świadomym oddechu.

Ćwiczenia

 

  1. Mruganie (mrugaj oczami przez 2 minuty), mruganie odpręża i nawilża oczy.
  2. Solaryzacja, patrzymy na słońce i poruszamy głową w prawo i w lewo (naświetlanie oczu światłem słonecznym lub sztucznym).
  3. Palming.
  4. Ruchy oczami w prawo i w lewo (w normalnym tempie).
  5. Ruchy oczami w prawo i w lewo (tak szybko jak to możliwe).
  6. Ruchy oczami w górę i w dół (w normalnym tempie).
  7. Ruchy oczami w górę i w dół (w normalnym tempie).
  8. Ruchy okrężne w prawo, następnie w lewo.
  9. Spójrz na czubek swojego nosa a następnie w dal.
  10. Ręce ułóż tak, aby były wyciągnięte przed tobą, zegnij palce dłoni, tak aby widoczne były tylko kciuki, spójrz na kciuki a następnie na czubek nosa.

Warto przeczytać:
Bob Fingerbild, Samoleczenie wzroku
dr Mirsakarim Norbekov, Osioł w okularach