„Ziemia to kropka pod znakiem zapytania. Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą. Ziemia nigdy nie oddaje bez procentu tego, co otrzymała. Piękno ziemi jest największym pięknem ziemi.”

22 kwietnia 1970 odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi, organizowano masowe protesty udział w nich wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. W 1970 roku powołano również Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów w celu ochrony zagrożonych gatunków oraz walkę o zrównoważone środowisko. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce. w tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest na Świecie od 50 lat w Polsce od 30.

W tym roku ten dzień wyglądał nieco inaczej niż zwykle a to za sprawą pandemii koronowirusa. Choć od 19.04 możemy korzystać z przestrzeni zielonych, parków i lasów to nie było w tym dniu corocznych akcji sprzątania Świata, różnego typu konferencji, wydarzeń związanych z edukacją proekologiczną. Obchody Dnia Ziemi przeniosły się do świata online, cel pozostał ten sam.  Ważne jest abyśmy nie zapominali o naszej Matce Ziemi. Dziś przedstawię wam 10 prostych kroków by zmienić Świat na lepsze. Są to proste rzeczy dzięki, którym każdego dnia możemy stać się superbohaterami. Chciałabym was zachęcić do tego abyście zwracali większą uwagę na to w jaki sposób wy postępujecie na codzień. Być może małe zmiany, które wcieliłam w swoje życie zainspirują do zmiany własnych nawyków.

  1. Kupuj świadomie. Zamiast nowych ubrań, zachęcam was do korzystania z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy internetowe typy Vinted – to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki z drugiej ręki. Wymieniaj się ubraniami z koleżankami, twórzcie własny niepowtarzalny styl. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce. Polskie marki oferują wysoką jakość tkanin i wykonania, w takich ubraniach będziesz chodzić z przyjemnością przez długi czas. Przemysł odzieżowy to truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy. Kupuj to czego naprawdę potrzebujesz. Kolejna bluzka, torebka czy buty nie sprawią, że poczujesz szczęście. Wprowadź do swojego życia zasadę less is more. Jeśli posiadasz mniej rzeczy, łatwiej jest zachować ład i porządek.
  2. Idź na zakupy z własną torbą. Od 2 lat na zakupy zabieram ze sobą koszyk lub torby bawełniane, takie rozwiązanie jest proste. Owoce i warzywa pakuje do woreczków uszytych z firanek. Polecam wam stronę www.ekoworki.com znajdziecie tam wielorazowe worki do pakowania żywności. Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek. Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Noszenie własnej wielorazowej torby nie jest wielkim wysiłkiem.
  3. Korzystaj z naturalnych środków do czyszczenia. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami lub środkami przyjaznymi dla środowiska. Ja wybieram produkty Yope, które świetnie sprawdzają się przy codziennym sprzątaniu. Przygotowanie płynu do czyszczenia jest bardzo proste, wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna. Taki roztwór możemy przelać do butelki plastikowej po zużytym płynie, dzięki czemu taka butelka dostanie drugie życie. Oszczędzamy przy tym rownież nasze pieniądze.
  4. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Z tym miałam największy problem.
  5. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. Wybieraj owoce i warzywa zamiast mięsa.
  6. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe, najlepiej szklane. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki. Zawszę nosze ze sobą szklaną butelkę z kryształem, którą można kupić na stronie www.crystallove.pl i napełniam ją kiedy mam taką potrzebę.
  7. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć procent plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach. Podjęłam wyzwanie i przez tydzień nie kupowałam nic co zapakowane było w plastik. Jest to możliwe, ale zdałam sobie sprawę, że większość produktów, które do tej pory kupowałam miało plastikowe opakowania. Plastik jest wszędzie i stał się nieodłącznym elementem każdego naszego dnia. Zapotrzebowanie na plastik jest tak duże, że przez ostatnią dekadę wyprodukowaliśmy go więcej, niż przez pozostałych 100 lat!
  8. Naprawiaj zepsute rzeczy. Oszczędzasz przy tym dużo czasu, bo chodzenie po sklepach jest bardzo męczące. Oszczędzasz również swoje pieniądze. Spróbuj naprawić coś samodzielnie, da Ci to ogromną satysfakcję.
  9. Używaj naturalnych kosmetyków, które tworzone są z troską o środowisko. Zwracaj uwagę na zawartość a nie na opakowanie. Szacuje się, że jeden prysznic z wykorzystaniem produktów zawierających mikroplastik, to kolejnych  100.000 cząstek tworzyw sztucznych wprowadzonych do morza. Zamiast mydła w płynie używaj mydła w kostce. Zajrzyjcie koniecznie do drogerii internetowej www.droganatury.com znajdziecie tam mnóstwo naturalnych kosmetyków, znanych i lubianych marek. Wybieraj produkty w szkle, które mają nie mają dodatkowych opakowań. Polecam Wam sklep internetowy www.silaroslin.pl znajdziecie tam świetne oleje (opakowanie szklane) i masła shea (opakowanie metalowe) do ciała w 100% naturalne.
  10. Redukuj użycie plastiku. Być może dla Ciebie to nowość, ale o tym, że plastik trafia do naszych organizmów w formie jedzenia, naukowcy wiedzą już od dawna. 14% wszystkich śmieci plastikowych pochodzi z po napojach. To szokujące ale cząsteczki plastiku znajdują się również w wodzie kranowej. A w butelkowej wodzie mineralnej jest ich 2 razy więcej.

Warto zrobić coś, by na naszej planecie żyło się lepiej. Zmiany zacznij od siebie.